W piątek, 9 grudnia, uczestniczyliśmy w warsztatach Projektowanie Bez Barier organizowanych przez Fundację Polska bez barier i firmę TechnoNICOL. Dowiedzieliśmy się, na jakie bariery przestrzenne natrafiają osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Właśnie tak – „osoby z niepełnosprawnościami”. Odchodzi się od sformułowania „osoba niepełnosprawna”, aby zapobiec bezpośredniemu łączeniu człowieka i jego charakteru z czysto fizyczną cechą, jaką…
About: Zofia Przetakiewicz
Author Archives: Zofia Przetakiewicz
ARTYKUŁY TEMATYCZNE #4: Partycypacja społeczna w zarządzaniu przestrzenią
Stopień udziału społeczeństwa w planowaniu przestrzennym zwiększa się z dnia na dzień. Oprócz obowiązkowych ustaleń dotyczących partycypacji określonych w prawie, zarówno urzędy jednostek samorządu terytorialnego, jak i prywatni inwestorzy czy biura projektowe organizują spotkania w celu skonsultowania propozycji z mieszkańcami. Można powiedzieć, że partycypacja stała się „modna”. Obecnie idea partycypacji jest promowana, bardziej słychać jej…
Wyjazd integracyjny A.D. 2015 Toruń
Mimo 8 lat istnienia Koła wytworzył się już szereg tradycji, między innymi związanych z wyjazdami integracyjnymi. Od kilku lat niezmiennie mikołajkowy weekend spędzamy w jednym z przystrojonych świątecznie miast. Rytuałem są także grupowe zdjęcie na dworcu docelowym oraz gra miejska na Starówce. Tym razem wybraliśmy się do Torunia. Koordynatorkami wyjazdu były: Aleksandra Lickiewicz, Dominika Stobińska…
Warsztaty z urbanistyki i teledetekcji dla dzieci
W ostatni czwartek na naszym Wydziale gościliśmy dzieci z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 261 im. Stanisława Kostki Potockiego w Wilanowie. Pierwszą atrakcją, która na nie czekała było zwiedzanie Gmachu Głównego Politechniki. Dzieci mogły przejść się jego korytarzami, zobaczyć jak wygląda Aula Główna, czy też obejrzeć makietę samej Politechniki. Później przeszliśmy już do części warsztatowej…
Konferencja naukowa „Gospodarka Przestrzenna w naukach technicznych”
Ostatnie dwa dni upłynęły pod znakiem gospodarki przestrzennej w całej jej okazałości. Genius loci, rysunek techniczny, budownictwo komunalne i instalacje solarne to tylko niektóre z poruszonych w czasie wydarzenia pojęć. Konferencję „Gospodarka Przestrzenna w naukach technicznych” otworzyła sesja okolicznościowa związana z 10 – leciem istnienia kierunku Gospodarka Przestrzenna na wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej…
I spotkanie KNGP w semestrze letnim
Pierwszy raz w nowym semestrze spotkaliśmy się w środę, 25 lutego, o godz. 18.00. Prócz kandydatów z początkowych lat studiów oraz członków, pojawiły się także nowe studentki studiów magisterskich, doświadczone aktywnością w kołach naukowych innych uczelni, co bardzo nas cieszy 🙂 Na spotkaniu omówiono zrealizowane projekty a także te, nad którymi prace trwają. Ogłoszono również…
Wigilia jednostek studenckich GiK
Przed Gmachem Głównym Politechniki stoi już piękna, wysoka choinka. Mimo, że brakuje śnieżnego puchu i szronu na szybach czuć już zbliżające się Święta. Z tej okazji w poniedziałek, 15. grudnia, Wydziałowa Rada Samorządu, Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej oraz Geoida spotkały się w Rivierze, by zorganizować choć namiastkę Wigilii. Choć brakowało pachnącej choinki i sianka pod…
Community Maps Program
Community Maps Program (CMP) to projekt, w którym uczestniczymy z ramienia Politechniki Warszawskiej tworząc dokładną i aktualną mapę bazową terenów PW: Kampusu Głównego i Południowego, domów studenckich oraz obiektów sportowych. Przygotowaliśmy… W wyniku przeprowadzonych w ubiegłym roku akademickim prac grupy projektowej udało nam się stworzyć bazę danych przestrzennych (zarówno w części geometrycznej jak i opisowej)…
Już po KONIKU. Rusza rekrutacja!!!
KONIK docwałował do mety! Zakończyły się Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich, na których wystawiało się również KNGP. Zainteresowanymi naszym stoiskiem byli zarówno studenci pierwszego roku Gospodarki Przestrzennej, jak i studenci innych wydziałów, a nawet innych uczelni. Opowiadaliśmy o projektach naukowych, konferencjach, szkoleniach, grach miejskich, festiwalach i wyjazdach. Poza rozmową i dzieleniem się doświadczeniem ze…
Relacja z Festiwalu Nauki 2014
W ostatni weekend chcieliśmy zaszczepić w starszych i młodszych zainteresowanie urbanistyką, a także rozwiać liczne wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące pytania. W dniach 26 – 28 września 2014 podczas odbywającego się Festiwalu Nauki Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej zorganizowało warsztaty, wycieczki oraz atrakcje dla dzieci. Urbanistyka w pigułce, czyli jak zbudować miasto idealne? W piątek i…
Zapraszamy na XVIII Festiwal Nauki oraz Festiwal Nauki Małego Człowieka
W ramach XVIII Festiwalu Nauki Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza na wykłady, warsztaty oraz lekcje dla uczniów gimnazjum. Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej odpowiedzialne jest za cykl „Urbanistyka w pigułce”. Oferta warsztatów Wydziału GiK: Urbanistyka w pigułce, czyli jak budować miasto idealne? – warsztaty Skoro mówimy, że miasto jest jak organizm, to gdzie są jego płuca…
Piknik sportowy oraz 1. Bieg Józefosławia i Julianowa
Gotowi? Do biegu… Start! Ostatnio zauważa się wzrost zainteresowania sportem i kulturą fizyczną. Często mija się mknących przez parki i chodniki ludzi. O popularności tego typu treningu świadczyć może również ogromna liczba osób biorących udział w Biegu Józefosławia i Julianowa, który odbył się w niedzielę, 15 czerwca. Start, meta oraz liczne atrakcje zarówno dla biegaczy…
Dyskusja o zmianach na kierunku Gospodarka Przestrzenna
We wtorkowe popołudnie, 10 czerwca, chętni studenci, członkowie KNGP oraz przewodniczący WRSu, Cezary Marzęda, zebrali się by zastanowić się nad zmianami, jakie powinny zajść w programie studiów. Niestety z powodu braku czasu omówione zostały jedynie przedmioty z pierwszego stopnia studiów. Co do części z nich nie było zarzutów, do innych zaproponowaliśmy zmiany w sposobie prowadzenia…
Dyskusja o zmianach na Gospodarce Przestrzennej – już we wtorek!
Wraz z WRS GiK zapraszamy na dyskusję dotyczącą zmian w sposobie i tematyce przedmiotów nauczanych na Gospodarce Przestrzennej. Spotkanie skierowane jest wyłącznie dla studentów, prowadzący zajęcia nie będą na nim obecni. Wypracowane wnioski w formie raportu zostaną przekazane władzom wydziału. Dyskusja odbędzie się we wtorek (10 czerwca) o godz. 16.30 w sali 315 w Gmachu…
7. Urodziny KNGP PW – Podsumowanie
Świętowanie 7. urodzin Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Politechniki Warszawskiej dobiegło końca. Bardzo dziękujemy organizatorom oraz gościom siedmiu urodzinowych wydarzeń! Były to: Spacer „Staromiejska Warszawa” Wyjście na kręgle Wspólna zabawa podczas Juwenaliów Spotkanie z absolwentami naszego kierunku Wystawa „Od 2007 roku do dziś” Wyjście do kina na „Powstanie Warszawskie” Impreza urodzinowa 1. Spacer „Staromiejska Warszawa” Świętowanie…