W ostatni czwartek na naszym Wydziale gościliśmy dzieci z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 261 im. Stanisława Kostki Potockiego w Wilanowie. Pierwszą atrakcją, która na nie czekała było zwiedzanie Gmachu Głównego Politechniki. Dzieci mogły przejść się jego korytarzami, zobaczyć jak wygląda Aula Główna, czy też obejrzeć makietę samej Politechniki. Później przeszliśmy już do części warsztatowej.
Najpierw wraz z członkiniami Geoidy przybliżyliśmy naszym gościom temat teledetekcji. Część warsztatową poprzedziło krótkie wprowadzenie podczas którego uczestnicy zapoznali się z podstawami procesu powstawania fotografii, historią obrazowania Ziemi z wysokości oraz przykładami obiektów współcześnie poszukiwanych przez człowieka z wykorzystaniem technik teledetekcyjnych – złożami złota, cennymi roślinami oraz obiektami archeologicznymi. Zadaniem dzieci było następnie odszukanie „skarbów” ukrytych na zdjęciu Kampusu PW oraz stworzenie mapy drogi do skarbu z wcześnie przygotowanych elementów.
Druga część warsztatów dotyczyła już zagadnienia bliższego samej Gospodarce Przestrzennej. Jej tematem była „Urbanistyka w pigułce”. Część warsztatową poprzedziło krótkie wprowadzenie, podczas którego dzieci mogły się dowiedzieć jak powstawały miasta, jakie są czynniki miastotwórcze i przede wszystkim jakich zasad należy przestrzegać podczas projektowania. Po tym wstępie nasi mali goście zabrali się do projektowania fragmentu przestrzeni miejskiej. Ich zadanie polegało na uzupełnieniu makiety budynkami i drzewami. Osiedle, które zostało w ten sposób zaprojektowane prezentowało się bardzo interesująco. Na naszej makiecie znalazło się nawet ZOO : )
Zarówno warsztaty, jak i wycieczka po Gmachu Głównym wzbudziły wśród dzieci duże zainteresowanie. Chętnie się udzielały, wykonywały przeznaczone dla nich zadania, a czasem także dopytywały o szczegóły. Samo projektowanie osiedla sprawiło im dużo radości, zatem może za kilkanaście lat wrócą na Politechnikę już jako jej studenci. : )
[Autorkami tekstu są: Aleksandra Dzięgielewska oraz Aleksandra Radecka.
Za udostępnienie zdjęć dziękujemy koleżance ze Stowarzyszenia Geoida – Joannie Wnuk.]