W dniach 17-19 maja w Krakowie odbyła się konferencja i warsztaty „Przepis na Miasto 2”, organizowane Koło Naukowe Systemów Komunikacyjnej Politechniki Krakowskiej. Ideą warsztatów i konferencji jest popularyzowanie wśród studentów „kierunków miejskich” wiedzy na temat racjonalnego, świadomego planowania przestrzennego oraz projektowania urbanistycznego z uwzględnieniem rozwoju systemów komunikacyjnych. Celem jest także nauka kształtowania przestrzeni z uwzględnieniem potrzeb wszystkich jej użytkowników w myśl zrównoważonej mobilności.
Konferencja rozpoczęła się od panelu eksperckiego, podczas którego poruszono tematy mobilności miejskiej, struktury przestrzennej miast, problemów rewitalizacji obszarów związanych z transportem oraz strategii miejskich. W trakcie przerwy kawowej można było zapoznać się z posterami studenckimi, dotyczących rozmaitych tematów: od carsharingu przez rewitalizację i mieszkalnictwo po rozwiązania transportu publicznego.
Kolejne dwa panele, które odbyły się pierwszego dnia konferencji to panele studenckie. W pierwszym mogliśmy posłuchać o rozwoju transportu miejskiego, odbudowie linii kolejowych (referat Kołowicza Kuby Kaczorowskiego), ochronie i kształtowaniu środowiska miejskiego czy o Avii, okrzykniętej najgorszym osiedlem Krakowa ostatniej dekady. Druga sesja studencka dotyczyła parków kieszonkowych, przestrzeni wokół dworców, kształtowania przestrzeni na terenach zagrożonych smogiem, przekształceń centrów miast pod wpływem turystyki oraz wpływu społeczeństwa na kształtowanie systemów rowerowych.
Po konferencji udaliśmy się na integrację, gdzie mogliśmy poznać studentów kierunków miejskich z całej Polski. Oprócz tego udało nam się zwiedzić kawałek Krakowa.
Piątek był pierwszym z dwóch dni 24-godzinnych warsztatów MIASTO 24. Oznacza to, że mieliśmy dokładnie 24 godziny na wypracowanie koncepcji przebudowy rejonu Borku Falęckiego w Krakowie, który jest zdominowany przez ogromne obiekty handlowe, a także „zakopiankę” i tereny kolejowe. Swoje zmagania rozpoczęliśmy w piątek o godzinie 9.00 inwentaryzacją terenu, by w sobotę o godzinie 9.00 móc zaprezentować swój przepis na miasto, a w zmaganiach towarzyszyli nam eksperci z komitetu naukowo-programowego.
Był to ogromny wysiłek, ale i ogromna satysfakcja – przez te 24 godziny bez snu udało nam się wszystkim opracować świetne koncepcje, biorące pod uwagę różne aspekty urbanistyczne, transportowe i socjologiczne.
Po prezentacji koncepcji rozdano nagrody za referaty oraz koncepcje – nagrodę za najlepszy referat otrzymał ex aequo także członek Koła Kuba Kaczorowski, została nagrodzona także koncepcja „Solvay Park&Play” autorstwa zespołu inż. Aleksandra Dragun (PK), Aneta Janas (PK KNSK), Jakub Kaczorowski (PW KNGP) oraz Urszula Kierpiec (PK). Trzeba jednak przyznać, że każda koncepcja brała pod uwagę różne kwestie i wszystkie należałoby nagrodzić, bo były naprawdę pomysłowe!
Jeszcze nigdy tak szybko nie przebiegała nasza podróż powrotna do Warszawy – tylko wsiedliśmy do przedziału, minęło 5 minut – i już jesteśmy w stolicy 😉 Każdy potrzebował tego snu – ale zdecydowanie warto było! Widzimy się za rok na Politechnice Krakowskiej!
Serdecznie podziękowania dla osób, które wzięły udział w wydarzeniu: Kuby Kaczorowskiego, Michała Kozłowskiego, Ani Machnickiej, Natalii Milewskiej, Artura Nowaka i Marcina Pinkosza. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.