W dniach 14-15 listopada 2019 roku w Kielcach odbywał się Kongres Polityki Miejskiej, na który pojechało 10 członków i sympatyków KNGP. Na kongresie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o planowaniu przestrzennym, problemach polskich miast, transporcie, mieszkalnictwie czy klimacie.
Oprócz tego członkowie i sympatycy KNGP przedstawili w sesji Kalejdoskop pięć prezentacji.
Sylwia Noga opowiedziała nam o wpływie zachowań i zwyczajów społeczeństwa na kształtowanie przestrzeni miejskiej, czyli o socjologii w urbanistyce. Nie powinniśmy co do zasady walczyć z nawykami ludzkimi zwłaszcza, jeśli nie są one złe. Dowiedzieliśmy się też kilku ciekawych przykładów z życia, jak mocne potrafią być nawyki dotyczące chodzenia swoimi ścieżkami.
Damian Derewońko zaprezentował nam problem wstawiania szyby w okno czyli połączenia interesów różnych grup w jednym miejscu. Zakończył on ją ciekawym apelem do architektów. Tytuł wystąpienia brzmiał „Ulica murem podzielona”.
Michał Jacewicz zwrócił uwagę na problem mieszkalnictwa, a także połączeń komunikacyjnych w prezentacji pod tytułem „Rozwój mieszkalnictwa w miastach satelickich a jakość połączeń z ośrodkiem centralnym na przykładzie Ząbek k. Warszawy”
Jakub Kaczorowski podkreślił społeczne skutki upadku transportu zbiorowego w wielu miejscach Polski. Problem ten dotyka wszystkich grup społecznych – zarówno osób starszych, które nie mogą się dostać do lekarza, jak i młodzieży, która czasem nie może nawet związać się z kimś z powodu dużej odległości i braku transportu. Prezentację zatytułował „Życie po PKSie”.
Marcin przybliżył nam nieco tematykę kolei linowych w miastach. Jak się okazuje, kolej linowa ma wiele przewag nad innymi środkami transportu. Ostatnia prezentacja naszego kołowicza nosiła tytuł „Rola kolei linowych w miastach”.
Jedną z ciekawszych sesji była Noc Wtop, gdzie wystąpili Łukasz Franek z Urzędu Miasta Krakowa, Joanna Erbel z PFR Nieruchomości oraz Robert Jacek Moritz – niezwykle barwny przedsiębiorca i deweloper, o którym zapewne jeszcze nieraz napiszemy! Wszyscy opowiadali o swoich niepowodzeniach, które były związane z ich działalnością w miastach.
Jak się okazuje, takie wydarzenie przyciąga zainteresowanych urbanistyką z całej Polski – na miejscu spotkaliśmy wielu z naszych znajomych z zaprzyjaźnionych kół naukowych – Akademickiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Aliquanta z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Studenckiego Koła Naukowego Planowania Przestrzennego Puzzle z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Po raz pierwszy tak licznie braliśmy udział w Kongresie Polityki Miejskiej. Z pewnością będziemy odwiedzać do wydarzenia także w następnych latach!